DRUPWB: o projektu

U zemljama Zapadnog Balkana prisutan je problem neusklađenosti vještina zbog brzog zastarijevanja tradicionalnih vještina, nedovoljnog ulaganja poslodavaca u obuku i ograničenih prilika za cjeloživotno učenje. Sveučilište iz Vilniusa je zajedno s partnerima (među kojima je i naša organizacija) pokrenulo projekt  DRUPWB kojim se nastoji riješiti ovaj problem razvijanjem modularnog kurikuluma strukovnog obrazovanja s naglaskom na STEM, meke vještine i vještine za rad na daljinu. Također, projekt uključuje razvoj digitalne platforme koja će nezaposlenima i NEET mladima omogućiti stjecanje novih vještina. Cilj projekta je unaprijediti znanja i vještine nezaposlenih osoba te ojačati kapacitete VET pružatelja u regiji. Na taj način, projekt doprinosi smanjenju nezaposlenosti i poboljšanju zapošljivosti u zemljama Zapadnog Balkana.

Ovim projektom doprinijet će se jačanju kapaciteta VET pružatelja za suradnju između privatnog i javnog sektora te razvoju inovativnih kurikuluma temeljenih na STEM pristupu, i to kroz međusektorsku suradnju i digitalnu obrazovnu platformu s online tečajevima i mapama VET pružatelja i poduzeća za praksu. Kvaliteta i prilagodljivost VET-a na tržišne potrebe povećat će se razvojem materijala u suradnji s poslodavcima i omogućavanjem praksi za učenike, studente i nezaposlene mlade. Usklađivanje VET-a s razvojnim strategijama ostvarit će se analizom postojećih kurikuluma na lokalnoj i europskoj razini.

Ključne aktivnosti kojima će se doprinijeti ostvarenju navedenih ciljeva su izrada neformalnog kurikuluma u području strukovnog obrazovanja temeljenog na STEM pristupu te razvoj digitalne platforme s pripadajućim e-learning sustavom i popratnim digitalnim edukativnim alatima.

Detaljnije informacije o nadolazećim aktivnostima bit će pravovremeno objavljivane kako se projekt bude razvijao, a sve u skladu s dinamikom i napretkom provedbe, i to na web stranici projekta https://digital-response.eu/ Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.